“Yeterli ve Dengeli Beslenme” hakkında bilgilendirdi.

Beslenme ve Diyet Uzmanı Sümeyye KOPARAN “Yeterli ve Dengeli Beslenme” hakkında bilgilendirdi.

‘YETERLİ VE DENGELİ BESLENME SAĞLIĞIN TEMELİDİR’

Beslenme, açlık duygusunu bastırmak, karın doyurmak ya da canının çektiği şeyleri yemek içmek değildir.

Beslenme; sağlığı korumak, geliştirmek ve yaşam kalitesini yükseltmek için vücudun gereksinimi olan besin öğelerini yeterli miktarlarda ve uygun zamanlarda almak için bilinçli yapılması gereken bir davranıştır.

Sağlıklı ve kaliteli bir yaşam sürmek için insan vücudunun pek çok besin öğesine ihtiyacı vardır. Yalnızca açlık duygusunu bastırmak ve karın doygunluğu için rastgele yemek yemek dengesiz ve sağlıksız beslenmeye, bu da pek çok rahatsızlığa veya hastalığa sebebiyet verir. Bazı besinleri hiç almamak ya da yetersiz almak vücudun ihtiyaç duyduğu vitamin ve minerallerin eksikliğine yol açarak pek çok farklı rahatsızlığa sebep olabileceği gibi; bazı gıdaları fazla ve dengesiz tüketmek de aşırı kilo ve organ yağlanmalarına sebep olabilir. Sağlıklı, yeterli ve dengeli beslenmek için bir diyetisyenden yardım alabilir ve kendi metabolizmanız için uygun bir diyet planı oluşturulmasını talep edebilirsiniz.

Özel Medikum Hastanesi Beslenme ve Diyet Bölümümüzde; Sağlıklı Beslenme Danışmanlığı, Ağırlık Yönetimi, Sağlıklı Kilo Alma, Sporcu Beslenmesi, Kişiye Özel Beslenme Planı, Çocukluk Çağı Obezitesinde Kilo Kontrolü ve Takibi, Ergenlik Döneminde Beslenme, Gebelik ve Emziklilik Dönemi Beslenme, Obezite başta olmak üzere Diyabet, Böbrek, Karaciğer, Hipertansiyon, Kanser, Kardiyovasküler ve Sindirim Sistemi gibi hastalıklarda tıbbi beslenme tedavisi hizmeti vermekteyiz.