Ne zaman su tüketmeliyiz?

Araştırmalar; günün doğru saatlerinde su içmenin mide ağrısı, IBS, şişkinlik, yorgunluk, aşırı yeme, yüksek tansiyon, kabızlık ve hatta kalp krizi ve inme gibi yaygın sorunların önlenmesine yardımcı olabileceğini göstermektedir.

Güne su içerek başlamak ve günü su içerek kapatmak her zaman faydalıdır. Sağlıklı bir birey istediği her an su tüketebilir. Ancak yemeklerden hemen önce ve sonra içilen su, mide asidini azaltacağı için besinlerin sindirimini olumsuz etkileyerek hazımsızlık, şişkinlik ve karın ağrısı gibi problemler oluşturabilir.

Yemeğe karar verdiğiniz andan itibaren, yemek sırasında ve yemekten en az 30 dk sonrasına kadar su içmek mide asidini azaltacağı için sağlıklı değildir. Fakat araştırmalar yemekten hemen önce içilen suyun doygunluk hissi vererek daha az kalori alımına yardımcı olabileceğini de belirtmektedir.

Özellikle gün içerisinde sık sık açlık hissi ve tatlı krizleri yaşıyorsanız bu su tüketimi azlığından kaynaklanıyor olabilir.

Bu durumlarda mutlaka bir bardak su içiniz, eğer o sizi bastırıyorsa bu duygunun açlık değil aslında bir susama olduğunu söyleyebiliriz.