Beslenme ve Diyet

Sağlıklı yaşam için ideal kiloda olmak, sağlıklı beslenmek önemlidir. İdeal kilo kişiden kişiye farklılık gösterir, bu yüzden de ideal kiloya ulaşmada uygulanacak sağlıklı beslenme programları da kişinin vücut yapısına (yağ-kas oranı), kan değerlerine ve günlük yaşantısına uygun olmalıdır. Özel Medikum Hastanesi Beslenme ve Diyet Bölümü olarak klinik ve poliklinik hastalarına bu bilinçle hazırlanan beslenme programları ile hizmet verilmektedir.

Beslenme ve Diyet Hizmetleri

  • Hastalıklarda beslenme (Diyabet, Hipertansiyon, Kalp Hastalıkları, Karaciğer Hastalıkları)
  • Kilo Verme – Kilo Yöntemleri (Obezite Tedavisi)
  • Emzirme Döneminde Beslenme
  • Gebelik Beslenmesi
  • Adölesan (Ergenlik) Dönemi Beslenme

Hastalarda Beslenme
Yüksek kolestrol, kemik ve eklem hastalıkları (osteoporozit, gut… ) şeker hastalığı ( tip 1 diyabet, tip 2 diyabet, gebeliğe bağlı diyabet) sindirim sistemi rahatsızlıkları (reflü, gastrit, ülser, ishal, kabızlık, ülseratif kolit, crohn hastalığı, irritabl bağırsak sendromu) böbrek rahatsızlıkları (nefrotik sendrom, akut ve kronik böbrek yetmezliği, böbrek taşı rahatsızlığı) hastalarına özel beslenme programı hazırlanması gerekmektedir.

Diyabet Hastalarında Beslenme
Sağlıklı ve doğru bir beslenme diyabet tedavisinin en temel taşlarından birisidir. Diyabetli bireylerin beslenme tedavileri; yaşına, boyuna, vücut ağırlığına, fiziksel aktivite durumuna, sosyoekonomik durumuna ve beslenme alışkanlıklarına göre hazırlanmakta, sağlıklı beslenme eğitimi ve takibi gerçekleştirilmektedir.

Kilo Verme – Kilo Yöntemleri (Obezite Tedavisi)
Beslenme ve diyet uzmanları vücutta aşırı ölçüde yağ birikmesi sonucu oluşan obezite rahatsızlığında her yaş gurubu için kişiye özel hazırlan1an diyet programları ile başarılı sonuçlar almaktadır. Öncelik yemek ve davranış alışkanlıklarının değiştirilmesi ve enerji tüketiminin artırılmasıdır.

Kilo Alma Programı
Zayıflık yani; vücut ağırlığının boy uzunluğuna göre daha az olması durumlarında besin değeri düşük bir beslenme planı yerine yeterli ve dengeli bir beslenme planı oluşturulmalı ve uygulanmalıdır. Bölümümüzde zayıf olan kişilerin sağlık problemleri olup olmaması durumlarına göre kişiye özel hazırlanan uygun beslenme planlaması ile hastaların sağlıklı kilo almaları sağlanır ve takibi gerçekleştirir.

Gebelik Beslenmesi
Gebelikte sağlıklı ve düzenli beslenme bebeğin ve annenin sağlığı açısından önemlidir. Hamilelik sürecinde sağlıklı bir beslenme ile aşırı kilo almanın önüne geçilebilir. Özel Medikum Hastanesi beslenme ve diyet bölümünde anne adaylarımızın sağlıklı şekilde beslenmesini planlanır ve takibi gerçekleştirilir.

Adölesan (Ergenlik) Dönemi Beslenme

Kızlarda 10, erkeklerde 12 yaşında başlayan ve ortalama 5 yıl süren ergenlik, çocukluktan erişkinliğe geçiş dönemidir. Ergenlik döneminde alınan fazla kilolar vücuttaki yağ hücresinin sayısının artmasına sebep olacağından yetişkinlik dönemi için tehlikelidir. Özellikle kız çocuklarında bu dönemde vücut şekli çok önemli hale gelir, kendilerini diğer arkadaşları veya medyada örnek gösterilen kişilerle kıyaslayabilirler. Bunun sonucunda da bilinçsiz diyetler yapıp vücutlarında kalıcı hasarlara yol açabilirler. Günümüzde diyet yaşı gittikçe düşüyor ergenlik döneminde çocuğunuzun bu tür kilo verme isteklerini ciddiye alın ve yanlış bir program yapmasına engel olun ve bir uzmandan yardım almaya çalışın

Beslenme; büyüme ve yaşamın sürdürülmesi ve sağlığın korunması için gerekli bir süreçtir. Dengesiz ve yetersiz beslenme; bazı hastalıkların doğrudan, bazı hastalıkların ise dolaylı olarak ortaya çıkmasına neden olmaktadır.

Beslenme ve diyet bölümümüzde, beslenme ve diyet programları ve diyet üzerine kapsamlı hastalıklarda kişiye özgü diyet programları ve beslenme eğitimleri konularında hizmet vermektedir.