Prostat nedir?

Prostat, 40 yaşın üzerindeki her erkek hastanın yakalanabileceği, erken evrede fark edilirse tedavisi mümkün olan bir rahatsızlıktır. Bunun için 40 yaşın üzerinde her erkeğin yılda bir kez mutlaka bir üroloji uzmanına başvurması gerekir. Özel Medikum Hastanesi Üroloji Uzmanı Prof. Dr. Murat Lekili, prostat hakkında bilinmesi gerekenler hakkında bilgilendirmede bulundu.

Halk arasında prostat ve hastalıklarıyla ilgili oldukça fazla ve bazıları ciddi anlamda yanlış bilgiler mevcut. Bu nedenle doğru teşhis ve tedavi için mutlaka bir uzman hekimin ve yapılacak tetkiklerin prostat rahatsızlığının ortaya konmasında önemlidir. Prostat, esas olarak üreme sistemi organıdır. Başka bir anomali yoksa yeni doğan tüm erkek çocuklarda mevcuttur ve sonradan oluşmaz. İdrar kesesinin hemen çıkışında yerleşik, yaklaşık olarak çapı 4 santim, ağırlığı 20 gram kadardır. Prostat salgıları erkek üreme hücresi olan spermin kadın üreme yollarında canlı kalmasını sağlar.

Prostat büyümesi nedir?

40’lı yaşlardan itibaren erkeklerin yaklaşık yüzde 15’inde orta dereceli işeme zorluğu saptanır. Bu oran hasta yaşı ilrledikçe artar. Prostat anatomik olarak idrar kesesinin hemen çıkışında ve idraryolunu çepeçevre sarar şekilde bulunduğundan, prostat büyümesinde ilk belirtiler idrar yapmada zorluk, kesik kesik idrar yapma, idrar yapmaya başlarken zorlanma, idrar hızında azalma şeklinde ortaya çıkar. İlerleyen dönemlerinde de ani idrar hissi, gece idrara kalkma, tuvalete yetişememe ve hatta idrar kaçırmaya kadar ilerlediği görülebilir.

Uzun yıllar küçük belirtiler şeklinde kendisini gösterse de bazen yaşanan rahatsızlıklar düzelebilir, ancak genellikle süre geçtikçe rahatsızlığın ilerlediği görülmüştür. Bu nedenle her rahatsızlıkta olduğu gibi tanı konulduktan sonra hastanın şikayetlerine göre takip edilmesi gerekir. İlaç kullanımına rağmen ilerleyen rahatsızlıklarda son yıllarda tıbbında gelişmesiyle cerrahi müdahaleler uygulanabilir hale gelmiştir. Bunlar arasında en populeri lazerle yapılan ameliyetlardır.

Prostat kanseri nedir?

Erkeklerde en sık görülen bir iç organ kanser türüdür. Ayrıca akciğer kanserinden sonra ikinci en sık ölüm sebebidir. Yaşam boyu prostat kanseri gelişme riski yüzde 30, klinik prostat kanseri gelişme riski yüzde 10, prostat kanserinden ölme riski ise yüzde 3’lerdedir. Buradan da anlaşılacağı üzere prostat kanseri beklenen yaşam süresi uzun olan bir kanser türüdür. Özellikle erken tanı her hastalıkta olduğu gibi, prostat kanserinde de önemli ve hatta kanserden tamamen kurtulmak mümkündür. Bu rahatsızlıkta en önemli risk faktörü yaştır. 50 yaşından itibaren görülme sıklığının artmasının yanında genetik, yüksek yağlı baslenme, hareketsiz yaşam tarzı, kanserin gelişiminde rol oynar.

Prostat kanseri bezin genellikle dış kısmından geliştiğinden işlemeyle ilgili belirtilere yol açmaz. Erken dönemde belirti vermediğinden, PSA dediğimiz kan testi bulunmadan önce hastalara son dönemde prostat kanseri tanısı konulmaktaydı. 1980’li yılların sonnuna doğru PSA testinin bulunmasıyla birlikte prostat kanserine erken tanı konulmaya başlandı. Birinci derece akrabasında prostat kanseri olanlarda 40, diğer erkeklerde 50 yaşında ilk PSA testi yapılmasını biz hekimler öneriyoruz.

Sonuç olarak, prostat erken teşhis ile tedavi edilebilen bir rahatsızlıktır. Bu konuda hastalarımızın her hangi bir korkuya kapılmalarına gerek yoktur. Sadece dikkat edilecek en önemli husus, her rahatsızlıkta olduğu gibi uzman hekim tarafından erken tanı konulması ve tedaviye başlanılmasıdır. Sağlıklı günler dilerim.