Sigarayı bırak, hayatı bırakma

Dünya Sağlık Örgütü tarafından sigara ve diğer tütün mamullerinin içimindeki zararlara dikkat çekmek amacıyla her yıl 31 Mayıs günü, “Sigarasız dünya günü” olarak kutlanıyor.

Özel Medikum Hastanesi Göğüs Hastalıkları Uzmanı Dr. Aysel Talan, sigara ve diğer tütün mamullerinin insan sağlığı üzerindeki zararlarına dikkat çekti. Her yıl dünya genelinde yaklaşık 6 milyon insanın sigara ve diğer tütün mamullerinin verdiği zarar nedeniyle hayatını kaybettiğini ifade eden Talan, bu ölümlerin yaklaşık 600 bininin ise, kendi içmediği halde sigara dumanına maruz kalan pasif içicilerin oluşturduğunu söyledi.

İnsanların sağlıklarına dikkat etmemeleri, sigara ve tütün mamüllerini kullanma alışkanlıklarını değiştirmemeleri halinde araştırmacıların 2030 yılında sigaranın yılda 8 milyon insanı öldüreceği ve bu ölümlerin yüzde 80’inin düşük ve orta gelirli ülkelerde olacağını tahmin ettiklerine dikkat çeken Talan, bu konuda insanların kendi ve sevdiklerinin sağlığını düşünmeleri gerektiğini belirtti.

Talan şunları söyledi: Sigara endüstrisinin ana hedefi bilinçli yetişkinler yerine küçük yaştaki çocuk gruplarıdır. Ne yazık ki ülkemizde de sigaraya başlama yaşı giderek bu yaş grubuna kaydığını üzülerek görüyoruz. Eğer çocuklarımızın sigaraya başlamasını ve pasif sigaraya maruziyetini engelleyemezsek, 20-30 yıl sonra onlar sigaranın kurbanları olacaklardır. Ülkemizde son yıllarda sigarasız bir toplum olma yönündeki uygulamalarla önemli aşama kaydedilmiştir. Özellikle tütün yasanın yürürlüğe girmesinden sonra sigara satışlarında düşüş görülmüştür. Ancak bu yeterli değildir. Sigaraya başlama genç yaşlarda olması dolayısıyla bu konuda gençlerimizi bilinçlendirmemiz gerekiyor. Bunun için gençlerimize en iyi örnek biz yetişkinler ve sigara içen anne babaların biran önce sigarayı bırakmaları olacaktır. Ayrıca kapalı alanlarda sigara ve diğer tütün ürünlerinin içilmemesi konusunda genel toplum bilincimizin de oluşması, sigara ve tütün mamullerinin zararından korunmada en etkili yöntemler olacaktır.”

Son yıllarda gençler arasında nargile kullanımı da giderek arttığını vurgulayan Dr. Aysel Talan, nargilenin de enaz sigara kadar zararı bulunduğunu, bir nargilenin yaklaşık 50 adet sigaraya eşit nikotin ve duman içererek kanserojen etkisinin yanısıra özellikle solunum yolu enfeksiyonları için ciddi bir bulaş kaynağı olduğunu sözlerine ekledi.